fbpx

Siła relatywna spółek – test Covidowy.

Poniżej dzielę się efektami testu, z którego przeliczeniem nosiłem się od kilku tygodni. Bardzo mnie ciekawiło, jak wypadły spółki silne relatywnie w dniu 16 marca 2020r, czyli w dołku przeceny Covidowej. Czy były lepsze od tych słabych? Czy siła w tamtym okresie przełożyła się na lepsze, czy gorsze wyniki w kolejnych miesiącach?

Jest to dla mnie o tyle ciekawe, gdyż koncepcja siły relatywnej delikatnie gryzie się z zasadami inwestora dywidendowego. Siła relatywna mówi: kupuj tylko to co względnie silne. Siła dzisiaj, powinna się przełożyć na siłę w kolejnym okresie. Inwestowanie dywidendowe natomiast kieruje nas w stronę kupna mocno przecenionych spółek, które charakteryzują się wysoką stopą dywidendy. Jak zatem połączyć jedno z drugim?

Nie jest to łatwe, dlatego potrzebne są takie testy, jak chociażby ten wykonany poniżej.

Założenia wstępne:

  • w teście bierze udział 119 najlepszych spółek dywidendowych. Najlepszych według wskaźnika YOC za 20 Y (yield on cost za 20 lat).
  • dla tych 119 spółek został przeliczony wskaźnik siły relatywnej z datą wsteczną na 16.03.2020 r. Następnie spółki zostały posegregowane od najsilniejszych do najsłabszych.
  • dla wszystkich spółek zaciągnąłem ceny bieżące i przeliczyłem 4 miesięczne stopy zwrotu od dołka do teraz.
  • tak przygotowaną listę spółek z wynikami, podzieliłem na 10 decyli. Decyl 1 to najsilniejsze, a Decyl 10 to najsłabsze spółki według siły relatywnej. Dla każdego decyla przeliczyłem uśrednioną stopę zwrotu.

OTO WYNIKI:

  • wszystkie decyle charakteryzowały się dodatnią stopą zwrotu. Najlepszy miał +35.72%, najsłabszy +19.71%.
  • po niecałych 4 miesiącach najlepszy okazał się DECYL 10, DECYL 8, DECYL 3 i DECYL 9. Według tego testu najsłabsze spółki kupione w dołku przyniosłyby lepszy wynik, niż te relatywnie silne (Decyl 1, 2, 3). Jak zachował się szeroki indeks w tym okresie? SPY

Test dotyczy wyłącznie największych spółek dywidendowych z regularną historią wypłacania rosnących dywidend, więc można przyjąć, że kupując, którekolwiek z tych spółek w ciemno w dołku, to i tak już jest bardzo dobra selekcja.

Dla uściślenia perspektywę, na którą patrzymy, czyli 4 miesięce od dołka, jest bardzo krótka. To nie zbyt wiele, żeby ocenić, czy spółki dywidendowe „z problemami” wzięte z dołka, zachowają się rzeczywiście lepiej, czy gorzej od reszty. Za mało również, żeby właściwie ocenić, czy spółki silne relatywnie ujawnią swoją siłę w dalszym okresie, bez względu na to co się wydarzy w kolejnych miesiącach. Może przyjdzie druga fala wyprzedaży, a może nie – tego jeszcze nie wiemy.

foto round

Od 16 lat aktywny na rynkach akcji. Swoje inwestycje skupiam na największych spółkach dywidendowych w USA. Jestem bardzo cierpliwy w swoim podejściu. Inwestuję zgodnie z zasadą SWAN, czyli Sleep Well At Night.

ŁUKASZ STĘPIEŃ, info@usstocks.pl 

Copyright © 2020 USStocks Sp. z o.o.                         Regulamin          Polityka Prywatności

Witaj Czytelniku!:) Miej się dobrze dzisiaj!

X